Rippl-Rónai otthona

Cím:
7400 Kaposvár,
Fodor József utca 35.
(46.341818, 17.816394)
Telefon:
+36 (82) 510 049
+36 (30) 206 2881
Nyitvatartás:
Keresd a honlapon!

Honlap:
ripplronaiemlekhaz.smmi.hu

 

Rippl-Rónai-villa

Rippl-Rónai József a modern magyar festőművészet egyik vezéralakja volt. Gazdag színvilág, bátran stilizáló vonaljáték, dekorativitás jellemzi művészetét, mely nemcsak a kortársaira, de a ma emberére is nagy hatással van. Művészete olyan örökség, amely száz év múltán is áthatja a várost. Minden év májusában nevével fémjelzett, szellemiségét átadni igyekvő utcai művészeti fesztivált rendezünk, Kaposvárt Budapesttel vasúton a Rippl-Rónai InterCity köti össze, cukrászdáinkban megkóstolhatod a Pataki Ádám által megálmodott Rippl-Rónai-süteményt, vásárolhatsz a képeivel díszített kaposvári szuveníreket, és amit semmiképpen sem hagyhatsz ki, ha Kaposváron jársz: a művész szentélye, a Róma villa.

 

© Mágó Armand

 

Az egyemeletes kis villa az ősfákkal borított parkban hűen tükrözi a művész – utolsó évtizedeinek – életét. Szebbnél szebb Rippl-Rónai-festmények, az eredeti bútorzat, személyes tárgyi emlékek, érdekes ereklyék várják az idelátogatókat. Ezen a helyen járva érezhetjük szellemiségét, beleshetünk különös magánéletébe, bútorai között sétálva könnyedén elfoghatja a látogatót az érzés, hogy bármikor megpillanthatja őt – ahogy egy fotelben üldögél, vagy éppen a kertben festeget. A múzeum minden szeglete a nagy művész hagyatékát, szellemiségét őrzi, mely a látogatók számára örökre szóló élményt jelent.

 

© Pintér Rómeó

 

Bármelyik évszakban érkezünk ide, mindig más arcát mutatja a park. Tavasszal húszezer nárcisz virágzásában gyönyörködhetünk, nyáron a gesztenyefák árnyéka ad enyhülést a forróságban, ősszel a mókusok játékos kergetőzését figyelhetjük meg a rozsdaszínű avaron. A tél hófehér takarója alól vidáman mutatja meg nyarat idéző élénksárga színét a villa, hívogatva a melegségre vágyó látogatót.

Rippl-Rónai már fiatalon külföldre költözött festészetet tanulni. Párizsban két évig Munkácsy Mihály mellett dolgozott, majd saját stílusát, formanyelvét megtalálva önállósodott. 1892-ben megnyílt első kiállítása után – amelyről a párizsi sajtó is elismerően nyilatkozott – lett befutott, keresett művész.

 

© Pintér Rómeó

 

A mintegy tizenhárom évig Párizs környékén élő művészt hazahúzta a szíve az ő szülőföldjére, imádott Kaposvárjára. Francia feleségével, Lazarine Baudrionnal együtt telepedett le Kaposvárott. Először egy Fő utcai kis házikóba, ahol az enteriőrképeinek és a kaposvári ismerősök portréinak jó része született. 1908-ban megvásárolta az akkor 6 hold 350 négyszögölös Róma-hegyi területet, melyhez épületek, szőlő, szántó és legelő is tartoztak. A 184 négyzetméter alapterületű villát egy kis tornácos parasztház, vincellérház, istálló, fészerház, pince és méhes is kiegészítette. Az ingatlant Rippl-Rónai hamar saját birodalmává változtatta, így a villa utánozhatatlan miliője ma is sokat segít jellegzetes művészetének megértésében. A régi vincellérházból kialakított műteremben megcsodálható a művész Munkácsytól kapott festőpalettája, pasztellkrétái, híres kalapja és megannyi más ereklyéje.

 

© Rippl-Rónai Múzeum

© Kovács Zoltán Tamás

 

A kor ismert, nagy művészei közül többek között Ady Endre, Móricz Zsigmond, Szabó Lőrinc, Medgyessy Ferenc, Kozma Lajos is a Róma villa vendége volt hosszabb-rövidebb ideig.

 

© Ifj. Lőrincz Ferenc

© Rippl-Rónai Múzeum

 

A Rippl-Rónai József festészetének ebben a korszakában született mozaik hatású képeket a Mester kedélyes szóhasználatával élve „kukoricás”, avagy „kockacukros” képeknek nevezzük. Mára ezek a pettyegetett, „kukoricás” stílusban készült festmények jelentik Rippl-Rónai művészetének legjellegzetesebb darabjait. A kollekció húsz darabjáról készült reprodukciók felhasználásával rendeztük meg 2016 májusában a talán még a világon is első országút menti szépművészeti tárlatot.

 

© Pintér Rómeó

© Pintér Rómeó

 

A tárlat vizuális nyelvezetével összhangban készültek ajándéktárgyak is, amelyek egyrészt emléket állítanak az eseménynek, másrészt kiegészítették és teljesebbé tették a kiállítás valódi tárlatjellegét. Hiszen ezúttal nem a múzeumi shopokban lehetett beszerezni a kiállítás során látott grafikákkal elkészített szuveníreket, hanem a kaposvári Rippl-Rónai Fesztivál keretében a város sétálóutcáján felállított standnál vásárolhatták meg őket az érdeklődők. Többfajta képeslap és hűtőmágnes, bögrék, díszzsebkendők, női sálak és jegyzetkönyv hirdették Rippl-Rónai művészetét, és népszerűsítették az azt bemutató tárlatot.

 

© Cseh Eszter Sára

© Cseh Eszter Sára

 

„A színharsogást nyilván mai kedélyállapotom követeli tőlem. Környezetem most ilyen, tehát ilyen irányban hat az is reám. Ilyen színek vesznek körül bennünket újabb kaposvári házamban s kertemben. Igen megszerettem a skarlátvörös zsálya s a piros szimpla muskátli mellett a tiszta fehér színű virágokat, de még jobban a chrómsárga cíniákat. Ennél a sárgánál melegebb, hogy nem mondjam, forróbb színt nem ismerek. Ezeket a színeket keresem most, szinte gyűjtöm, lakásomban is, tárgyakon, kendőkön, falakon. A falak színei közt is ezt az egészen világos sárgát szeretem a legjobban. Az egyik oldalán csupa-ablak műhelyem falai ezzel vannak befestve, sőt még ilyen szobában alszom is. Ez a sok szín azután természetesen odakerül a képeimre…” – magyarázta Rippl-Rónai új, dekoratív eljárását.

 

Rippl-Rónai József kedvenc sárgája Kaposvár sárgájává, a sötétkék mellett a hivatalos városi arculat meghatározó árnyalatává vált.

 

© Kaposvár Megyei Jogú Város arculati kézikönyve

 

A szecesszió korszakának művészeti törekvései közé tartozott az élet minden területének esztétikummal való átírása. Ruhák, házak homlokzata, belső terek, bútorok, használati és dísztárgyak, faliszőnyegek, ólomüveg ablakok, meghívók, plakátok tervezése mind-mind az iparművészet fejlődését jelentette.

 

© Pintér Rómeó

 

Hogy milyennek képzelte Rippl-Rónai József a dekoratív környezetet? Azt a gróf Andrássy Tivadar részére tervezett ebédlő bútorai mutatják meg, melynek rekonstrukciója a hozzá tartozó falikárpittal és óriási méretű ólomüveg ablakkal együtt szintén megtekinthető a villa épülete melletti modern látogatóközpontban.

 

© Kovács Zoltán Tamás

© Szellő Gábor